« Back
in fikirler read.

Korsanlar oluşumu neden tutmaz?.

Selamlar. Korsanlar diye bir oluşuma gidelim demişler(birkaç siyasi görüş sahibi?!?!? insan). Sanki ikinci rönesans'ı resmedercesine kendilerine güven sahibiler.

Neden sahibiler?

"Korsanlar" oluşumu bizim ülkede niye tutmaz biliyor musunuz? Biz taklidi başaramıyoruz. Allahın çinlisi yeşil soğanı hollanda lalesi diye yuttururken bizimkiler güya internet özgürlüğünden bahsediyorlar ve yurtdışındaki oluşumları taklit etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Olayın kaynağı aslında izleyen ve bilenler için TPB - AFK. Kaynaklık da çok birşeyi yok açıkcası Korsan Partisi kuruluyor ve orada gerçekten halk kesmine hitap ediyor.

Analiz

Bizim halkımız P2P'ın ne olduğunu bilmeyen bir halk(aşağılamak için söylemiyorum doğruya doğru kaçınız linke tıklamadınız?) Korsan partisini yaymaya çalışmak saçma değil mi? Amacınız ne? Copyright'ın legalleşmesi mi gerçekten, yoksa çevrede entel gözüküp statü yapalım mı?

Nükte: http://eksisozluk.com/entry/18536306

Kısacası: Amaçsızlık ve toplumda yer edinme isteği ben başka birşey bulamadım. Bulursanız haber eyleyin.

Sentez

Birleşmesi gereken iki nokta var aslında. Birincisi benim anlamakta zorlandığım ve birisinin acilen siyaset yapmadan açıklaması gereken bir olgu olan bilgisayar biliminde sözü geçen akademisyenlerin tavırları. Bilgisayar bilimini kaç yıldır okuyan okutan adamın/kadının "www ortamında özgürlük yok!" demesi. Ya yapma allah aşkına sokaktan geçen adamı bir akademisyen olarak kandırabilirsin, öğrencilerinin %90'ını da kandırabilirsin ama ya gerikalan %10'u, ya gerçekten işin üzerinde bilgi ve yetenek sahibi olan bir kısım akademisyen olmayan bilgisayar bilimciler?

Bu akademisyenler matah bir iş yapıyorlar sanki böyle davranarak. Entellektüellik anlayışları bu yolda ilerlemekte. Ne okumak var ne ötesi...

Verdikleri zarar ise (ki eminim bilerek veriyorlar) ikincisini doğuruyor. Bilgisiz ve eğitimsiz, işe yaramamış(hatta biraz daha zorlasanız marangoz, kartonpiyerci felan çıkacak insanlar bunlar --yine aşağılamıyorum mübalağa bunlar anlayan kişiler için) insanların bilgisayar bilimi üzerine anlamsızca eğilip bunu kullanmaları ve sırf kendi istekleri doğrultusunda oluşuma girmelerini ve hatta bilgi sahibi olan kitleyi ciddiye bile almamalarını sağlıyor. Üstüne bir de dezenformasyona katkı sağlıyorlar. Kim olursa olsun, gerçek bilgiye saygı duyun.

Sonuç

Artık lütfen şu ülkede birileri bilinen oluşumları ortaya koymadan önce biraz daha özgün, kendi içinde tutarlı, uzun süre ayakta kalan ve düşüncelerin bir fazlasının bulunduğu oluşumlar düşünsün. Yok vallaha bunaldık ondan yazdım bu yazıyı...

*

comments powered by Disqus